Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний
 • Головна
 • Блог
 • Правила, норми контролю вологості на фармацевтичних складах

Правила, норми контролю вологості на фармацевтичних складах

Коли мова йде про здоров'я і часом навіть життя людини, то важливо створити всі умови для того, щоб нічого не зашкодило організму. Особливо це стосується лікарських препаратів, які можуть, як врятувати при правильному застосуванні і правильному зберігання, так і негативно вплинути на стан людського організму.

Важливо дотримуватися всіх вказаних виробником умов для зберігання ліків: потрібної температури і особливо рівня вологості повітря. Адже, коли рахунок йде на хвилини чийогось життя, розбиратися в тому, в яких умовах зберігалися ліки, не доводиться. Таким чином, всі сподіваються на високий рівень відповідальності виробників і постачальників ліків.

Перед тим, як споживач отримає свої ліки, вони пройдуть шлях від моменту розробки формули і виробництва до транспортування на прилавки аптек і в лікарні. Важливо, щоб на етапі транспортування (відправка на склад, зберігання там і подальше розвезення по аптекам/лікарням) дотримувалися заявлені виробником умови зберігання лікарських препаратів. Адже навіть незначні коливання температурного режиму або рівня вологості можуть завдати непоправної шкоди людині, яка прийме ліки.

Контролювати вологість повітря і боротися з її надлишками можна за допомогою осушувачів повітря, які не один раз довели свою ефективність в осушенні повітря, як в квартирах і приватних будинках, так і на складах різного типу.

Умови зберігання ліків на фармацевтичних складах і в аптеках

Зберігання лікарських препаратів вимагає суворого дотримання визначених виробником температурно-вологісних умов. Інакше ліки втрачають свої властивості і нічого крім шкоди для здоров'я людини не принесуть.

ГЛЗ (готові лікарські засоби) протягом усього шляху від виробника до споживача повинні перебувати під суворим контролем якості. У цей же ланцюжок входить зберігання ліків на складах виробника і дистриб'ютора, а також на аптечних складах.

Зберігання фармацевтичної продукції (лікарських засобів - ЛЗ, матеріалів, сировини, хімреактивів та ін.) має відповідати вимогам:

 • Закону України «Про лікарські засоби»;
 • Закону України «Про сертифіковані товарні склади та прості і подвійні складські свідоцтва».

Основними контрольованими кліматичними факторами при зберіганні медпрепаратів і ліків є показники температури і вологості повітря в приміщенні складу або боксу.

Організація фармацевтичного складу відповідно до стандартів практики GSP

Контроль рівня вологості повітря на фармскладі

Склад - це кілька спеціальних окремих приміщень, які служать для прийому і реєстрації продукції, що надходить від виробника, її зберігання у відповідних умовах, обліку стану медпрепаратів, а також відвантаження ліків для реалізації в аптеках або лікувальних установах.

Розрізняють такі види складських приміщень:

 • склад продукції підприємства - виробника лікарських засобів;
 • дистриб'юторський склад;
 • аптечний склад;
 • склади аптечних або лікувально-профілактичних установ.

Облаштування аптечного (фармакологічного) складу

Окремо складські приміщення поділяються на зони:

 • прийом продукції, матеріалів або сировини;
 • приміщення з готовою під реалізацію продукцією;
 • зону зберігання бракованих лікарських засобів і відходів;
 • зону з повернутими по рекламаціям ЛЗ.

Також передбачаються зони для зберігання хімреактивів, отруйних або легкозаймистих матеріалів і сировини, а також окремі бокси зі спеціальними умовами зберігання.

Оскільки медпрепарати розрізняються за умовами зберігання, в приміщеннях складів передбачаються окремі зони - приміщення з відмінними параметрами температури і вологості. У будь-якому випадку, крім контрольованої автономної для складу вентиляції з достатньою циркуляцією повітря, має бути присутня система кондиціонування для охолоджуваних приміщень (наприклад, для зберігання інсулінових препаратів). Системи вентиляції та кондиціонування повинні забезпечуватися джерелами безперебійного живлення.

Всі інженерні системи складу (опалення, вентиляція, кондиціонування) повинні працювати на попередження розвитку і перенесення мікробів або бактерій з метою кращого збереження лікарських засобів і створення комфортних умов для працюючих там людей.

Лікарські засоби розміщуються на стелажах, в кілька ярусів, із зручними проходами або проїздами між рядами стелажів. Повинні дотримуватися чистота і потрібний рівень освітленості, підтримуватися і контролюватися необхідний повітрообмін, температура та вологість.

Також розбивка на зони повинна забезпечувати зручність переміщення по складу і транспортування фармпродукції до місця відвантаження.

Правила зберігання лікарських препаратів

Згідно з санітарними нормами умови зберігання фармацевтичних препаратів і лікарських засобів, ці умови поділяють на: нормальні, прохолодні і специфічні.

Специфічні умови зберігання ЛЗ на складах передбачаються при зберіганні імунобіологічних препаратів, гостро пахнучих або вогненебезпечних легкозаймистих речовин, і інших матеріалів та препаратів. Складське приміщення може бути ізольоване від впливу світлових променів, впливу високої або низької температури, від вологості, від випаровування речовин, від пилу і газів навколишнього повітря.

Особливо слід виділити підтримку температурно-вологісних умов при організації «холодового ланцюга». Така продумана система для зберігання і транспортування вакцин та імунобіологічних препаратів в спеціально обладнаних холодильних камерах передбачає дуже строгий контроль температурних умов з моменту виробництва вакцини до моменту її застосування.

Вологість повітря на фармскладі та в аптеці

Як контролюються температура і вологість на фармскладі? Ми вже писали про те, що при виробництві лікарських препаратів важливо дотримуватися всіх температурних та вологісних умов. Більше про це ви можете прочитати в статті «Осушення повітря на фармацевтичному виробництві». Після того, як на фармацевтичному виробництві виготовили медпрепарати, щоб виконувати всі необхідні для цього процесу умови, важливо забезпечити подальше збереження ліків при їх перевезенні та зберіганні. Для цього для кожного препарату в Інструкції з використання виробником визначені допустимі умови зберігання, вказані допустимі значення температури і вологості.

Препарати повинні зберігатися в умовах, визначених для окремих фармакологічних груп. Умови зберігання різні для мазей і гелів, для супозиторіїв, для аерозольних засобів, для ін'єкцій, рідких препаратів, ліків в таблетках і ампулах, наркотичних, вибухонебезпечних або пожежонебезпечних речовин. Для кожного виду препаратів прописані окремі умови зберігання.

Для визначення кліматичних параметрів на стіні приміщення, де зберігаються препарати, зазвичай на висоті 1,5-1,7 метрів від підлоги кріпиться термогігрометр або окремі термометр і гігрометр, або датчики температури і вологості. Показання періодично фіксуються і заносяться в спеціальний журнал. За такою картою температури і вологості можна робити висновки про сталість підтримуваних умов мікроклімату. Контрольні прилади або електронні датчики контролю можна розташовувати в місцях, де найчастіше можна очікувати перепади температури або вологості, але далі, ніж на 3 метри від дверних отворів.

Порушення і суттєві відхилення від допустимих умов можуть викликати відсиріння упаковок, псування таблеток, сухих екстрактів або препаратів, а згодом і шкідливим впливом на людський організм.

Природним шляхом прибрати вологу з сирого приміщення та домогтися потрібних і стабільних умов мікроклімату практично неможливо. Для попередження руйнівної дії високої вологості кращий вихід - застосувати осушувач повітря. Він гарантовано, економно і точно здійснює контроль рівня вологості і підтримує його на потрібному рівні.

Також незамінний осушувач повітря, коли на фармацевтичному складі необхідно створити умови з низьким рівнем вологості для зберігання певних груп препаратів, які потребують захисту від вологи. Це відноситься до гігроскопічних речовин і препаратів (наприклад, до рослинної лікарської сировини, антибіотиків, кристалогідратів, ацетату калію, сухих екстрактів, солей різних кислот, ферментів і багатьох інших препаратів).

Позитивною і корисною якістю осушувача є і наявність фільтра повітря. Деякі моделі осушувачів оснащені знезаражуючими сучасними фільтрами повітря, що особливо важливо для очищення повітря приміщень аптек в умовах сезонних епідемій грипу.

Моделі осушувачів повітря для аптек і фармскладів

Сучасні осушувачі повітря представлені широким діапазоном моделей, що відрізняються продуктивністю осушення, способами кріплення або мобільністю, а також температурними умовами роботи. При більш низьких температурах будуть незамінні адсорбційні осушувачі, що справляються із зайвою вологістю навіть при мінусових температурах. Для застосування на великих аптечних складах або великих логістичних фармацевтичних базах підійдуть мобільні або стаціонарні моделі адсорбційних  осушувачів:  Trotec TTR 400 або Dantherm AD 240B.

Осушувачі Trotec і Dantherm відзначаються надзвичайною надійністю, відмінною продуктивністю і тривалим робочим ресурсом. Більш компактна модель Trotec TTR 55 E буде незамінна в невеликих низькотемпературних боксах.

В аптечний (фармакологічний) склад або в склад лікувально-профілактичного закладу для якісного осушення повітря найкраще підійде переносний конденсаційний осушувач. Це моделі для настінної або підлогової установки.

Серед інших, варто виділити продуктивний осушувач останнього покоління Trotec TTK 110 HEPA з повним очищенням повітря.

Наші фахівці підібрали популярні моделі осушувачів повітря відомих брендів, які виробляють це обладнання. Тротек і Дантерм - виробники, що зарекомендували себе на українському ринку і ринках інших європейських країн. Але все ж перед покупкою осушувача повітря на фармацевтичний склад або в аптеку рекомендуємо порадитися з фахівцями. Вони підберуть моделі осушувачів повітря, які по потужності і продуктивності будуть найбільш ефективними для вашого приміщення. А ось модель якого бренду ви виберете - справа виключно ваша. Ми зі свого боку написали про осушувачах повітря, які є найбільш затребуваними і що найкраще зарекомендували себе на ринку кліматичного обладнання.   

Рекомендації від наших фахівців з приводу осушення повітря на фармацевтичних складах складені з урахуванням всіх вимог стандартів GSP (належної практики обслуговування, зберігання ветеринарних і медичних препаратів) і GDP (належної практики дистрибуції вет- і медпрепаратів).

Висновки

Якість медичних препаратів і лікарських засобів, а, отже, і їх реальна користь для здоров'я людей, залежить від суворого дотримання вимог щодо їх виготовлення, транспортування та зберігання, на всіх етапах - від заводу до пацієнта. У цьому ланцюжку велике значення має дотримання необхідних температурно-вологісних умов на аптечних складах, в аптеках або на фармацевтичних дистриб'юторських складах.

Безсумнівним і перспективним є не тільки освоєння і застосування нових логістичних технологій, але і використання сучасного енергоефективного кліматичного обладнання та систем автоматичного контролю мікроклімату.

Сучасні осушувачі повітря не тільки створюють і строго контролюють найбільш оптимальні умови для збереження якості фармацевтичної продукції, але і скорочують збитки і втрату якості лікарських засобів. Вони допомагають з найменшими витратами впоратися з непотрібною вологістю, а також автоматично контролюють і підтримують необхідні налаштування. Осушувачі незамінні, і вони 100% вигідні для сучасної фармакопеї та аптечного господарства.

Схожі статті:

Типи осушувачів повітря і принципи осушення
Вологопоглинач або осушувач: що дійсно допомагає
Осушення повітря на цукровому виробництві

Потрібна консультація?

Чекаю дзвінка!
Зв'язатись з OSUSHITELI.UA

Зв'язатись
з нами

Зв'язатись з OSUSHITELI.UA в телеграм
Зв'язатись з OSUSHITELI.UA в вайбер
підбір
осушувача