Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний
 • Головна
 • Блог
 • Вологість та температурний режим у лікарнях та операційних

Вологість та температурний режим у лікарнях та операційних

Зміст:

 1. Наслідки порушення нормативних вимог до температурного режиму та рівню вологості в медичних закладах
 2. Яка температура має бути в медичних закладах
 3. Яка має бути вологість в операційній
 4. Яка має бути вологість повітря у лабораторії
 5. Осушувачі повітря для контролю вологості в медустановах

Медичні заклади, лікарні та особливо операційні – це приміщення, до мікроклімату яких завжди ставилися особливо суворі вимоги. Від рівня вологості і температури повітря в операційній залежить не тільки самопочуття хірурга та його помічників, а й стан здоров'я самого пацієнта.

У багатьох випадках недотримання норм щодо вологостно-температурного режиму може спричинити небажані ускладнення в самопочутті хворого.

Наслідки порушення нормативних вимог до температурного режиму та рівню вологості в медичних закладах

 • Підвищення температури та вологості повітря призводить до погіршення самопочуття пацієнтів, порушення роботи серцево-судинної системи, розвитку ускладнень при лікуванні різних захворювань.
 • Лікарі, особливо хірурги, перебуваючи тривалий час у спеціальному одязі, відчувають дискомфорт, працездатність та самопочуття персоналу погіршується.
 • Високий вміст вологи повітря погано впливає на роботу точного електронного устаткування.
 • Висока концентрація вологи руйнує стінові та стельові покриття, пошкоджує вироби з дерева.
 • Металеві поверхні приладів та інструментів можуть стати місцем накопичення конденсату. Лінзи мікроскопів затуманюються в результаті підвищеного вмісту вологи в повітрі.
 • Підвищена відносна вологість (вище 65-70%) провокує розвиток хвороботворних мікроорганізмів, цвілевих грибків, за вологості вище 60% починає іржавіти метал.

Тому в більшості сучасних медичних закладів у медзакладах, включаючи операційні приміщення, температуру намагаються підтримувати на рівні 18–22°С при відносній вологості повітря до 55–60%. Досягти таких показників, використовуючи стандартні методи управління мікрокліматом, є досить складним. Звичайні системи опалення та вентиляції (HVAC) або системи кондиціювання зі спеціальними холодоагентами, погано регулюють вологість в окремих приміщеннях.

Вирішенням цієї проблеми може стати використання осушувачів повітря як складових елементів вентиляційної системи та системи кондиціювання медичних установ. Ці агрегати усувають жорсткий зв'язок між температурою у приміщенні та відносною вологістю повітря, дозволяючи регулювати ці мікрокліматичні показники з високою точністю.

Яка температура має бути в медичних закладах

У лікарнях, поліклініках, лабораторіях, профілакторіях, кожне з приміщень, залежно від його функціонального призначення, має відповідати певним нормативним вимогам щодо температурного режиму та діапазону відносної вологості повітря.

Оптимальні значення температурно-вологісних параметрів мікроклімату для створення та підтримання найбільш здорових та безпечних умов визначено Державними будівельними нормами та санітарними нормами та правилами.

Допустимі значення температури повітря в медичних закладах

Найменування приміщень Нормативне значення t, °С, не більше
Реєстратура, довідкова кімната, вестибюль, гардеробна закладу охорони здоров’я, що надає первинну медичну (медико-санітарну) допомогу +18
Процедурний/ оглядовий кабінет/ кабінет щеплень закладу охорони здоров’я, що надає первинну медичну (медико-санітарну) допомогу +22
Палати для дорослих хворих, приміщення для матерів акушерських відділень, приміщення гіпотермії +20
Операційні, післяопераційні палати, реанімаційні зали, палати інтенсивної терапії, пологові, пологові бокси, операційно-діалізаційні, наркозні, опікові палати +22
Післяпологові палати, палати для дітей, палати для дітей із матерями +22
Палати для новонароджених, недоношених, травмованих дітей; палати спільного перебування новонароджених та матерів +25
Допологові, фільтри, приймально-оглядові бокси, оглядові, перев’язувальні, маніпуляційні, передопераційні, процедурні, приміщення для зціджування грудного молока, кімнати для годування дітей віком до 1 року, приміщення для щеплень +22
Кабінети лікарів, кімнати персоналу, кімнати відпочинку для хворих, які користуються процедурами водолікування та грязелікування, кабінети голкотерапії, приміщення виписки, кабінети аудіометрії, антропометрії, диспетчерські, приймаючі виклики та напрямні бригади, кімната відпочинку диспетчерів, лікарів, фельдшерів, санітарів, шоферів, виїзних бригад +20
Процедурні рентгенодіагностичні кабінети, процедурні та роздягальні флюорографічних кабінетів, кабінети електросвітлолікування, масажна +20

       

Яка має бути вологість в операційній

Оскільки стерильність умов у приміщенні операційної має першорядне значення, державними будівельними та санітарними нормами визначено допустимі умови за рівнем вологості, швидкості руху та температури повітря, щоб максимально убезпечити повітряне середовище та запобігти розвитку хвороботворних мікроорганізмів та цвілевих грибків. Чистота повітря для приміщень операційних також регламентується.

У процесі проектування систем кондиціювання повітря для приміщень операційних враховується, що необхідно забезпечити потрібну температура і вологість повітря одночасно. Кратність повітрообміну за міжнародними стандартами повинна бути в межах 15 - 25, а підмішування зовнішнього повітря становитиме до 20%.

Причому в операційних для теплого періоду року більш комфортною є температура повітря 19-21°С, а в холодну пору 18-20°С.

Нормативні параметри відносної вологості повітря для операційних та інших приміщень медичних установ

Найменування приміщень Нормативне значення φ, %, не більше
Процедурний/ оглядовий кабінет/ кабінет щеплень закладу охорони здоров’я, що надає первинну медичну (медико-санітарну) допомогу 55–60
Палати для дорослих хворих, приміщення для матерів акушерських відділень, приміщення гіпотермії
Операційні, післяопераційні палати, реанімаційні зали, палати інтенсивної терапії, пологові, пологові бокси, операційно-діалізаційні, наркозні, опікові палати
Післяпологові палати, палати для дітей, палати для дітей із матерями
Палати для новонароджених, недоношених, травмованих дітей; палати спільного перебування новонароджених та матерів
Допологові, фільтри, приймально-оглядові бокси, оглядові, перев’язувальні, маніпуляційні, передопераційні, процедурні, приміщення для зціджування грудного молока, кімнати для годування дітей віком до 1 року, приміщення для щеплень
Кабінети лікарів, кімнати персоналу, кімнати відпочинку для хворих, які користуються процедурами водолікування та грязелікування, кабінети голкотерапії, приміщення виписки, кабінети аудіометрії, антропометрії, диспетчерські, приймаючі виклики та напрямні бригади, кімната відпочинку диспетчерів, лікарів, фельдшерів, санітарів, шоферів, виїзних бригад
Процедурні рентгенодіагностичні кабінети, процедурні та роздягальні флюорографічних кабінетів, кабінети електросвітлолікування, масажна

Причому, на суб'єктивні думки медичних працівників, на їх відчуття, більш комфортними вважаються умови з меншою вологістю: 45-55%.

Потрібна консультація?

Чекаю дзвінка!

Яка має бути вологість повітря у лабораторії

Оскільки в сучасних медичних лабораторіях використовується високоточне електронне обладнання, до повітряного середовища лабораторій висуваються особливо високі вимоги щодо допустимого рівня вологості, діапазону температур, а також чистоти повітря.

Так, для комфорту персоналу та нормальної роботи чутливого електронного обладнання (хроматографи, спектрометри та ін.) визначено допустиму температуру повітря влітку в межах 20 – 22°С, взимку від +18 до 20 °С.

Відносна вологість повітря не повинна перевищувати 60%, але не повинна бути занадто низькою - менше 30%.

Осушувачі повітря для контролю вологості в медустановах

Контроль вологості та температури в медичних приміщеннях за допомогою осушувача повітря забезпечує комфортні умови для роботи медичного персоналу, попереджає розвиток мікробів, бактерій і вірусів, а також створює кращі умови для пацієнта, організм якого переживає сильний стрес, запобігає пересиханню слизових нормалізує теплообмін та потовиділення.

Установка осушувача для регулювання рівня вологості повітря в медичному закладі надає такі переваги:

1. Точний контроль мікроклімату з можливістю регулювати різноманітні його показники.

2. Комфортні умови для медичних працівників, включаючи хірургів та допоміжного персоналу, які проводять багато часу у спеціальному одязі.

3. Оптимізація роботи обладнання, запобігання утворенню конденсату на металевих поверхнях.

4. Усунення умов для розвитку патологічних мікроорганізмів, поширення цвілевих грибів, особливо в чистих приміщеннях.

5. Усунення негативного впливу надлишкової вологості на роботу медичного обладнання та приладів.

Для кожного проекту осушувачі повітря підбираються виходячи з вимог щодо температури та вологості повітря та точних вихідних даних за обсягом приміщення, з урахуванням факторів для компенсації теплонадлишків у приміщенні та вимог обробки (нагрівання/охолодження, зволоження/осушення) припливного повітря.

Найчастіше для контролю вологості використовують вбудовані осушувачі повітря канального виконання, які пов'язані із загальною системою вентиляції та кондиціювання. Є альтернативний варіант – це мобільний побутовий осушувач.

Додаткові консультації з будь-яких питань Ви можете отримати у спеціалістів нашого інтернет-магазину за телефоном (044) 225-00-15. Професійні рекомендації усунуть будь-які складнощі у виборі осушувального обладнання. Будемо раді надати Вам необхідну допомогу.

Зв'язатись з OSUSHITELI.UA

Зв'язатись
з нами

Зв'язатись з OSUSHITELI.UA в телеграм
Зв'язатись з OSUSHITELI.UA в вайбер
підбір
осушувача