Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний
 • Головна
 • Блог
 • Вологість повітря в приміщенні. Норми та як швидко позбутися від вологості

Норми та як швидко позбутися від вологості

Коли постає питання: звідки береться вологість, як її регулювати і які норми по концентрації вологи в повітрі квартири або будинку? Зазвичай тільки тоді, коли у мешканців будинку стали з'являтися ознаки порушення дихання і легеневих захворювань, мучить втома і падає імунітет, якщо меблі почали псуватися, електроприлади іржавіти, вікна постійно запотівають, а в кутах з'являються темні зростаючі плями цвілі.

Зміст:

 1. Вологість повітря і норми
 2. Норми вологості в приміщенні
 3. Норми вологості повітря на вулиці
 4. Чим вимірюють рівень вологості повітря
 5. Причини надмірної вологості в будинку
 6. Чим забезпечується нормальна вологість в приміщенні
 7. Як позбутися від підвищеної вологості
 8. Висновки

Для того, щоб зрозуміти, як краще боротися з надмірною вологістю в житлових приміщеннях, представимо Вашій увазі деякі необхідні загальні відомості.

Вологість повітря і норми

Багато хто запитує: Який повинен бути за стандартом допустимий рівень вологості в квартирі або будинку? Роз'яснюємо: в державних будівельних нормах (ДБН В.2.5-67: 2013) і згідно санітарно-гігієнічних норм допустимий діапазон концентрації вологи, яка характеризується відносною вологістю, повинен знаходитися в межах від 25 до 70%.

Нормальна вологість в квартирі - 40-60%, такий діапазон буде оптимальним протягом усього року і для старшого, і для молодшого поколінь мешканців приватних і багатоквартирних будинків.

Фахівці рекомендують дотримуватися наступних значень рівня вологості повітря для різних типів приміщень:

Тип кімнат/приміщень Вологість в теплий період, % Вологість в холодний період,%
Житлові кімнаты - вітальні, кабінеты, кухні-їдальні 30 - 60 30 - 45
Дитячі та ігрові кімнати, спальні, кімнати, де живуть люди похилого віку або інваліди 30 - 50 30 - 50
Коридори, фойє до 60 до 60
Кухня, ванна, туалет або санвузол, комори, сходові прольоти, вестибюлі не нормується не нормується
Офісні або громадські приміщення 40 - 60  40 - 60
Лікувальні заклади  40 - 55 40 - 55
Аптеки 40 - 60  40 - 60 
Басейни громадські та приватні 50 - 60  50 - 60 

Маємо відзначити, що в кімнатах, де живуть діти грудного віку, вміст вологи в повітрі кімнати повинно дотримувати в межах 50 - 60%. Для їх здоров'я буде більш корисним тепле і вологе повітря з температурою біля 24 °С. Сухе повітря більш запилене, викликає пересушування слизових оболонок, що веде до утрудненого дихання і розвитку алергій шкірних покривів.

Норма вологості в приміщенні

Оскільки дані по вологості повітря для житлових приміщень вже приведені, надамо інформацію щодо допустимих діапазонів рівня вологості повітря для інших типів приміщень. Адже параметри мікроклімату для різних приміщень надзвичайно різняться і залежать від вимог до рівня теплового комфорту, якості внутрішнього повітря, а також особливостей і призначення будівлі.

За оптимальних умов мікроклімату для робочої зони виробничих приміщень за санітарними нормами прийнятий діапазон відносної вологості повітря від 40 до 60%.

Для більшості використовуваних людьми приміщень при проектуванні інженерних систем враховують наведені нижче межі рівня вологості повітря (ДСТУ Б EN 15251: 2011). Щоб більш точно параметри мікроклімату відповідали призначенню приміщень і тому, щоб людям, що знаходяться там, було найбільш комфортно, всі види приміщень поділяють на чотири категорії за умовами мікроклімату:

Умови мікроклімату Умови використання приміщень та категорій людей

Позначення категорії 

згідно ДСТУ Б EN ISO 7730

Значення відносної вологості повітря, % RH
Підвищено- оптимальні приміщення для постійного користування, для людей зі слабким здоров'ям, старшого віку, з особливими потребами A 30 - 50
Оптимальні умови нові, термомодернізірованні, реконструйовані будинки, для перебування дорослих здорових людей B 25 - 60 
Допустимі нові або модернізовані будинки для тимчасового перебування людей C 25-70
Обмежено-допустимі приміщення тимчасового використання протягом року - до 20 и более 70

Для спеціалізованих будівель та споруд - історичних пам'яток архітектури, музеїв, церков - обов'язково висуваються особливі вимоги по рівню вологості. Для систем вентиляції та опалення при проектуванні повинні враховуватися відомості про те, чи знаходяться будівлі в експлуатації або вони не зайняті. Повітря невикористовуваних будівель не вимагається зволожувати, а в окремих випадках, з огляду на призначення будівель, в них повинна діяти система осушення повітря, щоб попередити появу цвілі і грибка і подальше руйнування. Для приміщень медичних установ, виробничих цехів і лабораторій, паперового або харчового виробництва, обов'язково передбачені осушення або зволоження повітря.

Норма вологості повітря на вулиці

Кліматичні умови регіонів України різні на півночі і півдні, сході і заході країни, а також відрізняються для літнього та зимового періодів і залежать від кількості опадів, характеристик поверхні і сезонних показників температури повітря.

Так, для зимового періоду середні показники вологості зовнішнього повітря для більшості регіонів України коливаються в межах від 84 до 87%, трохи вище показники відносної вологості повітря через більшу кількість опадів можуть бути в західному регіоні - до 89%.

Влітку відносна вологість зовнішнього повітря знижується і в середньому коливається в межах від 65 до 68%.

Людський організм може пристосовуватися до зовнішніх кліматичних умов, але для нього є певні межі. Для оптимальної терморегуляції людини, що знаходиться в спокої, допустимими вважаються умови з температурою повітря до 30-31 ° С при вологості повітря 85%, або якщо температура повітря до 40 ° С - допустима відносна вологість 30%.

При активному фізичному навантаженні оптимальним для терморегуляції людини вважається рівень вологості повітря від 14 до 20%.

Потрібна консультація?

Чекаю дзвінка!

Чим вимірюють рівень вологості повітря

Дізнатися, яка вологість повітря у вас в кімнаті, дуже просто: можна купити настільний або настінний побутовий гігрометр або, що частіше зустрічається, термогігрометр. Варіантів таких кліматичних приладів дуже багато, деякі з них ще додають до своїх функцій годинник або показують дані по атмосферному тиску.

Контролюють і автоматично підтримують нормативний рівень вологості повітря за допомогою регуляторів (гігростатів), з вбудованими або виносними датчиками вологості,  що передають сигнали на кліматичне обладнання - вентиляційну установку або осушувач.

Побутові осушувачі вже оснащені вбудованими гігростатами і можуть працювати автоматично на заданий користувачем рівень вологості .

Причини надмірної вологості в будинку 

Серед основних причин, через які концентрація вологи в повітрі житлових приміщень стає недосяжною, можна назвати наступні.

В переліку:

 • недостатня вентиляція веде не тільки до збільшення вологи в повітрі, а й до підвищення концентрації CO2 та інших шкідливих речовин в повітрі, що надзвичайно шкідливо для здоров'я дорослих і маленьких мешканців будинку;
 • недоліки конструкції будинку: погана гідроізоляція фундаменту, сирий підвал, протікає дах або перекриття;
 • наслідки затоплення або проривів водопроводу, неправильна термоізоляція фасаду і багато іншого.

Чим забезпечується нормальна вологість в приміщенні

Перерахуємо традиційні і сучасні заходи боротьби з високою вологістю в побуті. Щоб прибрати вогкість в будинку, необхідно вжити всіх заходів щодо захисту будівлі від проникнення вологи ззовні: перевірити гідроізоляцію підвалу, усунути протікання даху, теплоізолювати стіни, встановити сучасні вікна і ізолювати укоси. Ці всі операції виконують на стадії будівництва або при реконструкції будинку.

Причиною скупчення вологи можуть бути і причини всередині квартири або будинку: часті прання, недостатня вентиляція, труби або крани, що протікають. Величезні руйнування будови і шкоду всьому майну приносять затоплення.

Можна встановити витяжний вентилятор, перевірити витяжні канали або встановити провітрювачі - рекуператори, усунути протікання труб.

Але залишкову вогкість або високу вологість повітря, що виникає систематично, ефективніше і швидше за все усуне тільки осушувач повітря.

Як позбутися від підвищеної вологості

Надмірний вміст вологи в повітрі в побутових умовах стає проблемою як в житлових кімнатах, так і в коморах, в підвалах, на лоджіях, в гаражах або в саунах. Для різних за обсягом приміщень різняться температурні умови і продуктивність осушення, а також особливості очищення повітря, збору і відводу конденсату. У зв'язку з цими критеріями добирають різні типи осушувачів.

Конденсаційні осушувачі повітря працюють з використанням фізичного процесу конденсації водяної пари при контакті з холодною поверхнею випарника в компресорному контурі осушувача. Конденсат стікає вниз і збирається у вбудовану ємність або відводиться через трубку в дренаж. Оскільки конденсація інтенсивніше проходить у вологому і теплому повітрі, діапазон робочих температур таких моделей від 10 ... 15 °C до 35 ... 40 °C. Деякі виробники завдяки власним інновацій пропонують моделі, що працюють на осушення при температурах від 5 °C!

Приклади:

MYCOND Yugo Smart 16 — компактна, функціональна і тиха новинка від британского виробника з цікавим дизайном і налаштованими режимами, економна, зручна і продуктивна (16л/добу), WI-FI керування.

TCL DEVA10EB — надійний китайський агрегат, економічний в роботі і продуктивний (15 л/добу), зручний і багатофункціональний, з тихим режимом, таймером і режимом для сушки одягу.

                                                                                    

Ballu BDH-15l  -  продуктивна робоча модель популярного бренду з бюджетною вартістю, продуктивністю 15 л конденсату на добу. Новинка Ballu BDM-30l  відрізняється не тільки сучасним дизайном, високою продуктивністю осушення - 30 л / с, функціями сушки білизни і таймером, збором конденсату в 5 л бак або відведенням в дренаж, але і розширеними функціями - іонізацією та якісним очищенням повітря, і навіть ароматизацією повітря.                                                                                    

                                                                       

Cooper&Hunter CH-D008WD2-16LD  — ще одна новинка ринку від перевіреного бренду з високою продуктивністю (12 л/добу) і економними витратами, для багатьох побутових застосувань, з таймером, трьома ступенями швидкості вентилятора для вибору зручного режиму, сигналізацією очищення фільтра і містким баком для конденсату на 3,5 літра.

Також приємно представити нову розробку від британського бренду Mycond - доступну за ціною і багатофункціональну модель MYCOND Berg 25 Цей легкий і компактний осушувач прекрасно захистить будинок, офіс або квартиру від цвілі або вогкості. Він працює в контрольованому режимі гігростатом, має технологію плазмової очистки - новий рівень іонізації повітря, можливість використання швидкої білизни, легкості управління, блокування дітей та вбудованого антибактеріального фільтра HEPA.

Відвод конденсата в дренаж або накоплення в баке 6,5 л., WI-FI управління.  Якщо ви любите комфорт, тоді саме ця модель допоможе його забезпечити.

                                                           

Всі наведені в прикладах моделі працюють в широкому температурному діапазоні - від 5°C.

Адсорбційні моделі, в більшості - роторного типу, працюють за принципом адсорбції, тобто із поглинанням вологи спеціальними матеріалами (силікагелем), якими заповнений отор, що обертається. Силікагель спочатку вбирає вологу з вологого повітря, що нагнітається вентилятором, а після висушується незалежним потоком повітря, підігрітим електронагрівачем. Ротор обертаючись, переміщає силікагель з сектора вбирання на продувку і сушку, після висушування волога в побутових моделях збирається в ємність. За рахунок електропідігріву повітря осушення може здійснюватися при більш низьких температурах, починаючи з 3°C. Тому, якщо необхідно використовувати осушувач тільки в приміщеннях, що обігріваються, підійде будь-яка конденсаційна сушарка, якщо осушення потрібно і в холодних умовах - краще вибрати модель адсорбційного типу.

Приклади:

Trotec TTR 57 Е - інноваційна розробка адсорбційнного типу від провідного німецького бренду для ефективного контролю вологості в складних умовах, в діапазоні від 1 до 35°C. Пристрій дуже цікавий своїм елегантним виглядом і кольоровою світлодіодною індикацією рівня вологості на передній панелі. Крім цього має новий набір функцій: регульовані по ступеню осушення режими сушіння білизни, кілька швидкостей вентилятора, таймер, потужне безперервне осушення, еффектівна сушка повітря як в холодних, так і в звичайних умовах.

Осушувачі з елементами Пельт'є - компактні осушувачі, що працюють без компресора, при температурах від 10 °C, на елементах Пельт'є. Це моделі невеликої продуктивності, до 0,75 л / 24 години, безшумні і розраховані максимум на 25 м3 осушуваного об'єму.

Приклади:

Trotec TTP 10 E — доступна за ціною новинка з удосконаленою технологією вологовидалення, продуктивністю 0,75 л / добу. Підійде для осушення кімнат до 10 м2, тихий і легкий агрегат, успішно запобігає розвитку цвілі і грибка.   Kadis Q8 — китайський осушувач такої ж продуктивності, з цікавим дизайном, опціонально може комплектуватися фільтром НЕРА Н11.

                                                                             

Висновки

Щоб підтримувалася нормальна вологість повітря в квартирі, в особняку або на дачі, в офісі або на підприємстві слід забезпечити якісну роботу вентиляції і точно контролювати вміст вологи повітряного середовища в окремих приміщеннях і в будинку в цілому.

Тільки свіже і чисте повітря, а також автоматичний контроль рівня вологості, зможуть забезпечити в житлових і допоміжних приміщеннях найбільш безпечні і корисні для здоров'я мешканців умови.

Побутовий осушувач повітря, економний захисник будинку від корозії, цвілі, грибка і конденсату, - найбільш передове і енергоефективне рішення для автоматичної підтримки чистоти і вологості повітря в житлових будинках.

Вам необхідно швидко позбутися від вологості? Вибрати правильно вигідний за ціною агрегат допоможуть наші фахівці. Потрібна консультація та доставка осушувача - звертайтеся до нас за телефоном (044) 225-00-15.

Корисні статті на подібну тематику:

Нормальна вологість в квартирі

Методи вирішення проблеми запотівання вікон

Як знизити вологість в будинку

підбір
осушувача