Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
вихідний

Виготовлення і зберігання рибних снеків

Зміст:   

 1. Аспекти при виробництві рибних снеків
 2. Природна сушка
 3. Інфрачервона шафи для сушіння снеків
 4. Конвективна або теплова камера
 5. Кліматична сушка
 6. Чому важлива швидкість сушіння партії?
 7. Детальніше про кліматичний спосіб сушіння рибних снеків
 8. Принцип роботи кліматичної сушки
 9. Техніко-економічне обґрунтування
 10. Етапи реалізації системи осушення

Попит на снеки з риби та морепродуктів стабільно високий, це бажана закуска для любителів пива. Рибні снеки - доведено популярний делікатес, багате джерело поліненасичених кислот (омега-3), кальцію, фтору, калію, селену та фосфору, корисних для здоров'я.

Різноманітність видів снеків (чіпси, філе, соломка, стружки, смужки, кільця, слайси, спинки та ін.) вимагає особливих технологій, що гарантують високу якість та збереження біологічно активних речовин у кінцевому продукті.

При промисловому сушінні рибних снеків важливий результат. Рибні снеки мають бути однаковими від партії до партії (стандартної якості), термін виробництва має бути найкоротшим, людський фактор потрібно мінімізувати, а витрати на виробництво мають бути максимально оптимізовані.

Аспекти при виробництві рибних снеків

Серед основних моментів під час сушіння снеків можна виділити:

 • Уникнення мертвих зон. У камері не повинно бути зон, в яких застоюється повітря й не продувається продукція. Це може призвести до підгнивання, запліснявіння частини продукції або нерівномірності сушіння.
 • Температура. Важливо підтримувати визначену температуру для того, щоб отримати продукт потрібної якості. Різке підвищення температури призведе до неконтрольованого вологовиділення з продукту, який при відносній вологості повітря понад 65 % перестає її віддавати й починає заварюватися. При високій вологості повітря та високій температурі продукт стає не ліквідним. При низькій температурі продукт віддає вологу повільно й до приготування відбувається процес в'ялення. Дана процедура не вплине негативно на смакові якості, але сповільнить процес приготування. 
 • Температура й вологість. Це ключові показники в процесі сушки і повинні проходити паралельно. Підвищення температури має супроводжуватися невисоким рівнем вологості. Якщо температура підвищується, то вологовиділення з продукту збільшуються, що призводить до зростання відносної вологості повітря. Тоді необхідно знизити відносну вологість або призупинити на певний час підвищення температури. 
 • Погода. Сезонність і залежність від погоди — точно не кращий друг промислового підходу до сушіння снеків. Процес сушіння повинен бути організований так, щоб зовнішнє середовище не впливало на швидкість і якість виробництва.

4 основних способи сушіння рибних снеків

Спосіб 1: Природна сушка

Найпростіший і доступний спосіб виробництва рибних снеків — це звичайна сушка на вулиці. Сушка відбувається природним шляхом завдяки вуличній температурі, сонцю й вітру. У деяких випадках роблять тунельні накриття з марлі, обтягнутої по металевій або дерев'яній рамній конструкції. У південних регіонах використовують накриття для більш стабільної температури й випалювання продукту ультрафіолетом. Марля потрібна для того, щоб комахи не сідали на продукцію.

Плюси:

 • Мінімальні капітальні витрати на організацію виробництва

Мінуси:

 • Тривалий період сушіння
 • Повна залежність від погоди (сушка може тривати довше, ніж очікувалось)
 • Відсутність зразка стандарту продукту (кінцевий результат майже завжди різний через вплив вуличної температури, вологості і т. п.)
 • Сезонність. Сушити рибні палички вдасться тільки влітку. В інші сезони не вийде виробляти рибні снеки

Спосіб 2: Інфрачервоні шафи для сушіння снеків

Порівнюючи на практиці різні технології, виробники снекової продукції відзначають переваги сушіння рибної продукції в інфрачервоних шафах різного обсягу. Терміни, необхідні для отримання готового продукту, більш короткі, корисні речовини у продукції зберігаються краще, вона готова для тривалого зберігання, особливо у вакуумній упаковці.

У нашому каталозі є відмінний вибір ІЧ-шаф, від невеликих для будинку або ресторану на кілька лотків (решіток), до містких шаф на десятки лотків з переробкою до 6,0 т рибної сировини на добу, можливе замовлення конвеєрних ліній ІЧ-сушіння промислової серії. .

Плюси:

 • рівномірне нагрівання, збереження всіх корисних речовин;
 • короткі терміни сушіння;
 • відмінна якість та високі смакові якості продукції;
 • невисокі температури сушіння 40-60 ºС;
 • стерильність готового продукту та готовність до дительного зберігання;
 • помірні витрати електроенергії завдяки продуванню зворотним повітрям.

Мінуси:

 • необхідне точне дотримання технології та висока кваліфікація персоналу;
 • менші показники щодо продуктивності порівняно з іншими методами. 

Спосіб 3: Конвективна або теплова камера

Сутність даної термокамери полягає в тому, що температура в ній може підвищуватися до 60 °С залежно від від жирності продукту (виду риби), його товщини і т. п.

Одночасно з підвищенням температури в камеру надходить повітря ззовні, таким чином вологе повітря виводиться на вулицю, а менш вологе заміщує його і вбирає наступну порцію вологи з продукту. Заміщення повітря відбувається завдяки гігростату, він вловлює показники вологості повітря і дає сигнал на включення вентиляторів і клапанів. Підвищення температури відбувається поступово і з паузами, щоб запобігти запіканню або зварюванню продукту. В цих камерах присутня диспетчеризація й програмовані режими для технолога.

Плюси:

 • Продукт виходить потрібного рівня вологості
 • Стабільне, постійно діюче виробництво
 • Легке в обслуговуванні

Мінуси:

 • Велике споживання електроенергії або споживання енергії інших носіїв тепла
 • Підведення великої потужності (кВт) до виробництва
 • Збільшені витрати на електроенергію в зимовий період (нагрів припливного повітря)
 • Невелика кількість одноразового завантаження, що ускладнює цілодобове виробництво
 • Втрата смакових якостей і корисних речовин

Ви зможете більше дізнатися про особливості сушильного обладнання та підібрати правильно необхідну за продуктивністю та енергоспоживанням конвекційну камеру або шафу, якщо звернетеся до наших фахівців.

Спосіб 4: Кліматична сушка

Кліматична сушка заснована на осушенні повітря в термокамері, що провокує віддачу вологи з продукту сухому агенту (повітрю). Тільки в даному процесі присутнє охолодження, а потім нагрів. Повітря насичене вологою з камери надходить на випарник (холодний теплообмінник), на ньому утворюється точка роси і волога з повітря конденсується на холодних ламелях, стікаючи в піддон. Далі повітря проходить через конденсатор, на якому знову нагрівається раніше видаленим з нього теплом до колишньої температури, і надходить сухе в камеру. Сухе повітря проходячи через продукт накопичує в собі вологу, виділену продуктом, і знову надходить на холодний теплообмінник. Цей цикл повторюється до моменту приготування партії рибних паличок.

В цьому процесі на конденсаторі ми отримуємо більше тепла ніж холоду на теплообміннику, і камера починає поступово перегріватися від заданої нами температури. Для цього ми використовуємо другий конденсатор, який стоїть на вулиці. У разі перегріву ми перемикаємо виведення тепла з внутрішнього на зовнішній конденсатор. Таким чином працює тільки охолоджувач і повітря в камері починає знижуватись.

Ви запитаєте, навіщо нам потрібен цей конденсатор? Справа в тому, що при роботі охолоджувальної системи використовується компресор, випарник і конденсатор. Компресор тисне фреон, на випарнику він в газовому стані, а на конденсаторі переходить в рідку фазу конденсуючи. Всім відомо, що коли газ перетворюється на рідку фазу — виділяється тепло. При 100 % охолодженні ми отримуємо приблизно 130 % тепла. Ці 30 % і перегрівають повітря, а два конденсатори дозволяють нам контролювати перегрів і навіть охолоджувати камеру в разі потреби. Але в зимовий період як раз цей надлишок тепла буде спрямований на нагрів припливного повітря, що виключить додаткові витрати на електроенергію, як у випадку з конвективною камерою.

Плюси:

 • Хороші смакові якості підсумкового продукту (як при вдалій природній сушці)
 • Дотримання стандартів якості готового продукту (однакова якість незалежно від партії)
 • Автоматизація процесу (потрібний мінімальний контроль і вплив співробітників, що мінімізує людський фактор)
 • Швидкість сушіння. Одна з основних переваг кліматичної сушки рибних снеків. Термін сушіння партії значно швидший, ніж за температурної сушки, і ще швидший, ніж за природної
 • Незалежність від сезонності та погоди. Камера максимально ізольована від зовнішнього впливу, що виключає вплив навколишнього середовища на процес приготування
 • Низькі витрати на електроенергію. Витрати на електроенергію приблизно в 4 рази нижче, ніж за температурного сушіння, що окупає систему дуже швидко

Мінуси:

 • Потрібне залучення висококласних фахівців для реалізації системи і проведення пусконалагоджувальних робіт
 • Потрібне залучення досвідчених інженерів з підбору обладнання, так як при сушінні м'ясної продукції виділяється жир, який впливає на внутрішні елементи агрегату. Це необхідно враховувати, при виборі спеціального виконання частин обладнання

У каталозі Osushiteli.ua є відмінний вибір надійних кліматичних сушок виробництва британського бренду Mycond. Скористайтеся можливістю дізнатися більше про ці моделі та їх переваги у наших консультантів.

Чому важлива швидкість сушіння партії?

В цьому разі, вираз «час — гроші» підходить на всі 100 %. Ви можете збільшувати кількість виробленої продукції двома способами:

 • Збільшити виробничі потужності (добудувати додаткові камери або орендувати площі, збільшити штат співробітників).
 • Прискорити процес сушіння, щоб за ідентичний період було виконано більше партій продукції.

Використовуючи кліматичний спосіб сушіння ви отримуєте значне прискорення процесу, що дозволить за той же період отримувати більше готової продукції.

Детальніше про кліматичний спосіб сушіння рибних снеків

Кліматична сушка рибних снеків ґрунтується на постійному осушенні повітря в камері, що призводить до досить інтенсивної втрати вологості продукту. В цьому методі є можливість контролювати температуру для запобігання перегріву продукту, щоб уникнути негативного впливу на смакові якості.

Крім того, ця система дозволяє виставляти певний графік роботи, який стоятиме на перешкоді утворенню скоринки на продукті, що в свою чергу унеможливить затримку вологи всередині снеків.

Сам кліматичний комплекс за принципом роботи ідентичний тепловому насосу. Він споживає електроенергію в основному на роботу компресора, завдяки якому проходить охолодження повітря і виведення вологи в конденсат, далі тепло повертається осушеному повітрю і не втрачається, як у випадку з температурним сушінням, коли вологе тепле повітря необхідно замінювати на сухе вуличне (особливо взимку, коли потрібні серйозні витрати електроенергії на нагрів припливного повітря). У підсумку, на забезпечення роботи агрегата потрібно приблизно в 3-4 рази менше електроенергії, ніж за температурного сушіння. А в зимовий період економія ще вагоміша.

Мертві зони унеможливлюються завдяки рівномірному руху повітря по камері.

Принцип роботи кліматичної сушки

Схема сушильної камери

1. Сушильна камера
2. Агрегат видалення вологи для промислових приміщень Mycond MST
3. Система повітроводів
4. Виносний конденсатор для відводу надлишків тепла на вулицю
5. Стелаж із продукцією
6. Осьовий вентилятор (робота в змінному режимі циркуляції повітря)

Агрегат видалення вологи для
промислових підприємств Mycond MST

1. Точний контроль рівня вологи й температури в камері
2. Підігрів повітря до необхідної температури
3. Вбудована фільтрація
4. Контролер з можливістю диспетчеризації згідно протоколу RS485
5. Високонадійний спіральний компресор

Принцип сушіння рибної продукції із застосуванням осушувача повітря з виносним конденсатором Mycond MST заснований на наступному: сухе повітря наповнює герметичну сушильну камеру і волога з шарів рибної продукції, розташованої на стелажах, поступово насичує повітря камери. Після цього вологе повітря з камери надходить в осушувач і проходить через теплообмінник випарника, де при стиканні з його холодними поверхнями охолоджується до точки роси. Волога з повітря конденсується і відводиться в дренаж, а охолоджене і осушене повітря надходить в контур теплообмінника конденсатора, де частково нагрівається і переміщається повітроводом назад в сушильну камеру. Рівень вологості повітря в камері поступово знижується, контрольований автоматикою, до потрібної межі. Процес осушення / в'ялення по температурі і вологості контролюється чутливою автоматикою, для нагріву або охолодження повітря в камері працюють вбудований нагрівач водяний або електричний (опція), а також виносний конденсатор. Якість отриманої продукції найвища, енерговитрати, завдяки енергоефективній технології осушення, - мінімальні, управління режимами - автоматичне, є можливість віддаленого контролю за режимами сушіння.

Потрібна консультація?

Чекаю дзвінка!

Техніко-економічне обґрунтування

Наведемо приклад на невеликих камерах і добовому виробництві в них продукту.

Конвективна камера на два візки

Продукт

Ікряники
(палички з рибного фаршу зі спеціями)
Разове завантаження, кг сировини 37-40
Готовий продукт, кг 13
Час готовності продукту, год 3
Споживання електроенергії, кВт/год 30
Максимальна кількість завантажень на добу 7

Підсумок: за добу камера пропускає через себе 280 кг сировини і видає 91 кг готового продукту.
За добу споживання електроенергії складає 3 * 7 * 30 = 630 кВт.

За рік 250 (робочих днів у році) * 630 = 157 500 кВт * на тариф 2,15 грн = 338 625 грн для приготування 22 750 кг снеків.

Кліматична установка Mycond FDSK 240

Продукт

Ікряники
(палички з рибного фаршу зі спеціями)
Вага завантаження сировини, кг 320
Вивантаження (вага готової продукції), кг 112
Час готовності продукту, год 24
Споживання електроенергії, кВт/год 5
Максимальна кількість завантажень на добу 1

Підсумок: за добу камера пропускає через себе 320 кг сировини і видає 112 кг готового продукту.
За добу споживання електроенергії складає 24 * 5 =  120 кВт.
За рік 250 (робочих днів у році) * 120 = 30 000 кВт * на тариф 2,15 грн = 64 500 грн для приготування 40 880 кг снеків.

Разом, економія при використанні кліматичного методу сушки складає 274 125 грн.

Не забуваємо, що за кліматичного сушіння за рік ми отримуємо приблизно 40 тонн рибних снеків, а за температурного — 22,7 тонн.

У підсумку, на виробництво 1 тонни продукції витрати на електроенергію складають:

За температурного сушіння —  14 900 грн

За кліматичного сушіння — 1600 грн 

Витрати на приготування 1 тонни продукції за кліматичного сушіння приблизно в 10 разів нижчі, ніж за температурного. За рік ви економите приблизно 10 000 у.о. тільки на електроенергії (без урахування додаткових витрат в зимовий період і на обслуговування камери при температурній сушці, завантаження-вивантаження продукції 7 разів на добу).

Приклад реалізації

 • Сушка рибних паличок (фарш)
 • Завантаження 300 кг
 • Усушка (втрата вологи) 60-70 %
 • Період сушки: 20 годин
 • Встановлена холодильна машина на 330 кг/добу, потужністю 4,4 кВт
 • В обладнанні встановлений теплообмінник зі спеціальним покриттям для роботи в агресивних середовищах
 • Система працює з 2016 року

Етапи реалізації системи осушення

 1. Запит. Для початку, необхідно сформувати технічне завдання з урахуванням даних вашої технології.
 2. Технічне рішення. На підставі даних запиту ми формуємо технічне рішення й бюджетування (приблизну вартість). Якщо це рішення влаштовує Замовника, ми приступаємо до проєктування.
 3. Проєктування і комерційна пропозиція. Ми проєктуємо систему, готуємо специфікацію та формуємо комерційну пропозицію з точними сумами.
 4. Договір. Підписуємо договір на постачання, монтаж і запуск.
 5. Поки здійснюється виробництво й постачання устаткування, ми проводимо монтаж тих матеріалів, які вже можливо монтувати (повітроводи і т. п.).
 6. Монтаж обладнання. Після прибуття обладнання ми здійснюємо його монтаж.
 7. Запуск. Підключення до автоматики, виведення параметрів на проєктні значення (пусконалагоджувальні роботи).
 8. Інструктаж. Ми проводимо інструктаж по роботі з обладнанням, передаємо всю технічну документацію відповідальній особі з боку Замовника.
 9. Акти. Підписуємо акти виконаних робіт.
 10. Сервіс. За необхідності, ми проводимо регламентоване сервісне обслуговування обладнання.

Потрібна консультація та грамотна порада щодо підбору сушарки для снеків для вашого домашнього господарства, в ресторан чи для бізнесу? Звертайтеся до наших спеціалістів.

Зв'язатись з OSUSHITELI.UA

Зв'язатись
з нами

Зв'язатись з OSUSHITELI.UA в телеграм
Зв'язатись з OSUSHITELI.UA в вайбер
підбір
осушувача